مقدمه: برای کسانی که از رایانه شخصی استفاده ای بیش از خواندن نامه های الکترونیک، وب گردی، دیدن فیلم و گوش دادن موسیقی می کنند، اجرای برنامه هایی مانند آفیس مایکروسافت تقریبا جز جدانشدنی کارهای روزمره است. برای استفاده حرفه ای از برنامه های گرافیک و تدوین، سیستم عامل مک بسیار پربازده تر از ویندوز است، اما بیش تر کاربران نسبتا حرفه ای فارسی زبان مک همواره در جستجوی راهی برای استفاده از اسناد آفیس در مک بوده اند و به همین دلیل به راه هایی مانند بهره گیری از ماشین های مجازی روی آورده اند. چرا که در گذشته برنامه هایی مانند آفیس مایکروسافت برای مک پشتیبانی مناسبی از نوشتار راست به چپ ارایه نکرده و برنامه های جایگزینی مانند NeoOfiice یا Pages و … به کارآمدی آفیس مایکروسافت در ویندوز نیستند.

نکته ۱: نسخه های جدید iWorks که بر روی سیستم عامل Mavericks و نسخه های بعدی آن قابل اجراست، پشتیبانی نسبتا خوبی از نوشتار راست به چپ و زبان فارسی ارایه دارد و انتظارات بیش تر کاربران را برآورده می کند. Pages و Numbers  و Keynote اسناد Word و Excel و PowerPoint را خوانده و خروجی برای کاربران آفیس مایکروسافت در ویندوز ارایه می دهند.

نکته ۲: نسخه جدید ۲۰۱۶ آفیس مایکروسافت از شماره ۱۵٫۲۰ به بعد پشتیبانی درستی از نوشتار فارسی در هر سه برنامه مشهور Word، Excel و ‌PowerPoint را دارد و گویا بالاخره ایرادهای آن در حوزه زبان های راست به چپ روی سیستم مک رفع شده است. راستی می دانستید آفیس مایکروسافت پیش از عرضه برای ویندوز در ابتدا برای مک ارایه شده بود و بعدا نسخه ویندوزی آن عرضه شد؟ با این وجود مسخره است که نسخه مک آن بعد از چند دهه بالاخره پشتیبانی از نوشتار راست به چپ را ممکن ساخته است.

با بهره گیری از این مجموعه های نرم افزاری بسیاری از کاربران مک از نصب ویندوز در ماشین های مجازی برای اجرای Office و نیاز به حافظه بیش از ۴ گیگابایت برای اجرای سریع ماشین مجازی بی نیاز شده و می توانند به طور کامل به مک مهاجرت کنند. نظر شما چیست؟